Kościół dziękuje więc za wszystkie kobiety i za każdą z osobna: za matki, siostry, żony; za kobiety poświęcone Bogu w dziewictwie, (…) za kobiety „dzielne” i za kobiety „słabe” – za wszystkie. Tak jak zostały pomyślane przez Boga w całym pięknie i bogactwie ich kobiecości; tak jak zostały objęte przez Jego odwieczną miłość”.
Jan Paweł II
List Apostolski “Mulieris dignitatem”
15 sierpnia 1988
Trudno jednoznacznie powiedzieć jakimi kobietami jesteśmy. Bo też „wszystkich przejawów kobiecego geniuszu” nie daje się zamknąć w prostych definicjach. Nasza kreatywność, multi -zadaniowość, mega empatia, zdolność do wyrzeczeń, nie słabnąca gotowość do kochania
i tysiące podobnych cech mówią tylko o jednym: „(…)To bogactwo ogromne. Okrzyk pierwszego mężczyzny w biblijnym opisie na widok stworzonej kobiety jest okrzykiem podziwu i zachwytu, który przechodzi w całe dzieje człowieka na ziemi. ( „O godności kobiety”, Jan Paweł II)
Początek naszej inicjatywy to po prostu spotkanie. Tak było od zawsze. Biblijne opisy spotkań
z kobietami pokazują, jak wielkie zmiany mają początek w tych właśnie momentach.
Bo przypadkowe spotkanie przy studni zmienia życie Rebeki, która daje się poznać jako przyszła żona Izaaka, w podobnych okolicznościach Samarytance głodnej miłości w spotkaniu objawia się Jezus, jedyna Woda Życia, zdolna wypełnić pragnienie jej serca. Spotkanie Baraka z Deborą daje siłę do walki z kananejskim wrogiem, spotkanie króla Aswerusa z mądrą i piękną Esterą ratuje wszystkich Żydów w imperium perskim, a spotkanie Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną czyni z Niej Apostołkę Apostołów
i daje początek głoszeniu Dobrej Nowiny.
Nasze spotkanie – na pierwszy rzut oka może mniej spektakularne, będące zupełnie spontaniczną majówką dla kobiet, zorganizowaną w 2012 roku przez o. Pawła Drobota
w Krakowie, dziś jest już prężną Wspólnotą zrzeszającą kobiety świadome swego powołania
i aktywnie działające w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Jesteśmy kobietami w różnym wieku, mamy różne życiowe doświadczenia i różne powołania. Łączy nas prawdziwa potrzeba wspólnego bycia i wspólnego odkrywania siły kobiecości. Jako „Dzielne Niewiasty” uczymy się poznać ogrom naszej „wartości, która przewyższa perły” ( Księga Przysłów 31, 10 „Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły”)
„Nadchodzi godzina, nadeszła już godzina, w której powołanie niewiasty realizuje się w pełni. Godzina, w której niewiasta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo i uzyskuje władzę, nigdy dotąd nie posiadaną.
Dlatego też w tej chwili, kiedy ludzkość przeżywa tak głębokie przemiany, niewiasty przepojone duchem ewangelicznym mogą nieść wielką pomoc ludzkości, aby nie upadła.”
Sobór Watykański II
Misja dzielnych Niewiast
Regularne comiesięczne spotkania i tradycja wspólnych majówek to okazja do celebracji naszej kobiecości, ale też budowanie przestrzeni dla kobiet wierzących i poszukujących, pragnących spotkania z Bogiem Żywym. W tym spotkaniu wzorem i przewodniczką jest nam Maryja – Matka Nieustającej Pomocy, najdoskonalszy wzór kobiecości.
Rozwijamy naszą kobiecość w każdym wymiarze: duchowym, fizycznym, intelektualnym
i emocjonalnym; uczestniczymy w warsztatach, konferencjach, rekolekcjach. Siłę czerpiemy ze wspólnej celebracji Eucharystii i modlitwy. Kształtuje nas pierwszy w historii Kościoła dokument, poświęcony w całości kobiecie – List Apostolski Jana Pawła II o godności i powołaniu kobiety “Mulieris dignitatem”, w którym czytamy:
“Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć. Ta świadomość i to zasadnicze powołanie mówią kobiecie o godności,
jaką otrzymuje od samego Boga, a to czyni ją „dzielną”, umacnia jej powołanie.
W taki też sposób owa „niewiasta dzielna” (por. Prz 31,10) staje się niezastąpionym oparciem i źródłem duchowej siły dla innych, którzy odczuwają w niej wielkie energie duchowe.
Takim właśnie „dzielnym niewiastom” zawdzięczają wiele ich rodziny, a niejednokrotnie całe narody”.
Każdego dnia formujemy się do bycia harmonią, bo bliskie jest nam stwierdzenie Franciszka: „Kobieta jest harmonią, jest poezją, jest pięknem. Bez niej świat nie byłby tak piękny, nie byłby harmonijny.” Bez Ciebie świat nie będzie tak piękny i harmonijny, dlatego dołącz do nas już dziś!