Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W świecie indywidualizmu, sztucznej inteligencji i wirtualnych więzi, z nieukrywanym zdziwieniem można zadać pytanie o celowość takich inicjatyw jak nasze Centrum Weterana.
Bo w świecie, w którym patriotyzm coraz częściej utożsamiany jest z wyrafinowanymi formami nacjonalizmu, a solidarność już od dawna nie znaczy “jeden i drugi”, iluzoryczną może wydawać się idea wskrzeszania pierwotnego rozumienia pojęć: tożsamość narodowa, społeczeństwo czy wartości obywatelskie. 

A jednak chcemy podjąć to ryzyko…
Chcemy mówić o bohaterach, dla których patriotyzm był sensem działania i życiową postawą służby. Chcemy młodym ludziom opowiadać świat, w którym istnieje szacunek dla autorytetów i miłość do Ojczyzny. Chcemy stworzyć platformę dialogu międzypokoleniowego, w którym świadectwo życia starszych, daje młodym siłę do szukania prawdziwej wolności.
Karol Cierpica – lider naszej Wspólnoty Sursum Corda, ale i oficer rezerwy, uczestnik zagranicznych misji wojskowych w Bośni, Hercegowinie i Afganistanie, często powtarza „Dziękujemy za Twoja służbę”. To zdanie usłyszał od Rodziców Michaela Ollisa, amerykańskiego żołnierza, który postrzelony w trakcie ataku na bazę wojskową w Ghazni zmarł, ratując życie Karolowi…

Wszystkich, którzy z Karolem chcą tworzyć Centrum Weterana zapraszamy do szukania Bohaterów Naszych Czasów. Zapraszamy do udziału w spotkaniach i społecznych inicjatywach, zaszczepiających w młodym pokoleniu misję patriotyzmu. Razem możemy uczyć się dialogu, który globalizacji obojętności, przeciwstawia globalizację współpracy. 

„Kiedy przed rokiem byłem w Indiach, podszedł do mnie niespodziewanie wnuk wielkiego Mahatmy Gandhiego i powiedział mi: „Dziękujemy Ci za twoją Ojczyznę, za Polskę”. Dlaczego tak powiedział wnuk niestrudzonego obrońcy praw człowieka i niepodległości swojego olbrzymiego narodu?
Nie pytałem o wyjaśnienie.
Nie zdążyłem nawet w tłumie. 
Jednakże czuję potrzebę podzielenia się tymi słowami z wszystkimi w Polsce.
One są do nas wszystkich powiedziane.
Jan Paweł II, Gdynia 11.VI.1987