Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W świecie indywidualizmu, sztucznej inteligencji i wirtualnych więzi, z nieukrywanym zdziwieniem można zadać pytanie o celowość takich inicjatyw jak nasze Centrum Weterana.
Bo w świecie, w którym patriotyzm coraz częściej utożsamiany jest z wyrafinowanymi formami nacjonalizmu, a solidarność już od dawna nie znaczy „jeden i drugi”, iluzoryczną może wydawać się idea wskrzeszania pierwotnego rozumienia pojęć: tożsamość narodowa, społeczeństwo czy wartości obywatelskie. 

A jednak chcemy podjąć to ryzyko…
Chcemy mówić o bohaterach, dla których patriotyzm był sensem działania i życiową postawą służby. Chcemy młodym ludziom opowiadać świat, w którym istnieje szacunek dla autorytetów i miłość do Ojczyzny. Chcemy stworzyć platformę dialogu międzypokoleniowego, w którym świadectwo życia starszych, daje młodym siłę do szukania prawdziwej wolności.
Karol Cierpica – lider naszej Wspólnoty Sursum Corda, ale i oficer rezerwy, uczestnik zagranicznych misji wojskowych w Bośni, Hercegowinie i Afganistanie, często powtarza „Dziękujemy za Twoja służbę”. To zdanie usłyszał od Rodziców Michaela Ollisa, amerykańskiego żołnierza, który postrzelony w trakcie ataku na bazę wojskową w Ghazni zmarł, ratując życie Karolowi…

Wszystkich, którzy z Karolem chcą tworzyć Centrum Weterana zapraszamy do szukania Bohaterów Naszych Czasów. Zapraszamy do udziału w spotkaniach i społecznych inicjatywach, zaszczepiających w młodym pokoleniu misję patriotyzmu. Razem możemy uczyć się dialogu, który globalizacji obojętności, przeciwstawia globalizację współpracy. 

„Kiedy przed rokiem byłem w Indiach, podszedł do mnie niespodziewanie wnuk wielkiego Mahatmy Gandhiego i powiedział mi: „Dziękujemy Ci za twoją Ojczyznę, za Polskę”. Dlaczego tak powiedział wnuk niestrudzonego obrońcy praw człowieka i niepodległości swojego olbrzymiego narodu?
Nie pytałem o wyjaśnienie.
Nie zdążyłem nawet w tłumie. 
Jednakże czuję potrzebę podzielenia się tymi słowami z wszystkimi w Polsce.
One są do nas wszystkich powiedziane.
Jan Paweł II, Gdynia 11.VI.1987 

Bądźmy w kontakcie
Kraków tel. 730 019 008Warszawa tel. 515 660 125Zakopane tel. 506 686 854Jordanów tel. 696 943 153

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności. Centrum rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030.

Copyright © Sursum Corda Missio 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone