Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 

Korzenie są ważne.
Papież Franciszek wielokrotnie przestrzega przed niebezpieczeństwem wykorzenienia, które grozi pozostawaniem w zawieszeniu i postępującej alienacji. Najpierw pojedynczego człowieka, potem całych grup i społeczeństw. Takie „płynne, bąbelkowe społeczeństwo” . Ulotne i nieprzewidywalne. Cieszące się wirtualną łącznością, ale samotne i bez historii. Pozbawione korzeni. Wspólnota Sursum Corda ma swoje korzenie i swoją historię. 

Nasza historia nie zaczyna się w 2010 roku, kiedy Szkołę Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej „Sursum Corda” oficjalnie eryguje ks. kard. Stanisław Dziwisz i kiedy jej pierwszym moderatorem zostaje ks. Paweł Kubani. Chociaż ten moment stanowić będzie jeden
z mocniejszych korzeni Wspólnoty.

Ta historia nie zaczyna się też 6 czerwca 1997 roku. Choć właśnie tego dnia w Zakopanem pod Wielką Krokwią, na zakończenie Eucharystii Jan Paweł II, patrząc na ukochane Tatry i Krzyż na Giewoncie mówi: 

„Sursum Corda – W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum Corda. W górę serca! Amen.” 

Tego dnia wyrasta kolejny mocny korzeń, który dziś – po 23 latach obejmuje Zakopane, Jordanów, Kraków i Warszawę. Może zmierza w kierunku Bałtyku? 

Ta historia nie zaczyna się również w ogrodach Opactwa Cystersów w Nowej Hucie Mogile, choć właśnie tam, 9 czerwca 1979 r Jan Paweł II po raz pierwszy w swoim nauczaniu używa wyrażenia „nowa ewangelizacja”. Tam nie zaczyna się nasza historia; tam wyrasta kolejny korzeń. Mocno krakowski, bo jak zauważa wówczas Papież „Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: ewangelizacja drugiego millenium. (…)  Musi być – jak uczy Sobór, dziełem wspólnym biskupów, kapłanów, zakonów i świeckich: dziełem rodziców i młodzieży”. 

W innej części świata – 9 marca 1983 roku na Haiti wobec Rady Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) Jan Paweł II dopowie: „Wspomnienie 500-lecia ewangelizacji osiągnie swe pełne znaczenie, jeżeli będzie zaangażowaniem się Was, biskupów, wraz z Waszymi kapłanami
i wiernymi; zaangażowaniem się nie w powtórną ewangelizację, ale właśnie w ewangelizację nową. Nową w swym zapale, w swych metodach, w swym wyrazie”.

Nasza historia nie zacznie się również w 1980 roku kiedy ewangelizator Jose Prado Flores założy pierwszą Szkołę Nowej Ewangelizacji i w południowo-wschodnim Meksyku przeprowadzi pierwszy letni kurs SNE. Nie rozpocznie się też w roku 2010, kiedy powstanie Biuro Krajowe Szkół Nowej Ewangelizacji (SESA), inicjujące regularne dzieło Szkół św. Andrzeja w Polsce.

I choć z każdym takim wydarzeniem proces zakorzeniania wyraźnie postępuje, nasza historia nie ma początku również w styczniu 2015 roku, kiedy o. Paweł Drobot CSsR łączy SNE ze Wspólnotą „Redemptor” i jako jej nowy moderator, w nowym miejscu – przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na krakowskim Podgórzu, rozpoczyna nowy rozdział Wspólnoty i  Szkoły Nowej Ewangelizacji „Sursum Corda” . 

To tu we wrześniu 2019 roku, by kontynuować misję „W górę serca” dołączył o. Witold Hetnar CSsR. A zatem, kiedy zaczyna się historia Wspólnoty Sursum Corda? Może w tym momencie, kiedy w lekkim powiewie Wiatru rozpoznajemy, że jesteśmy „jedynie niewielkimi kamyczkami” i słyszymy, że…

…żaden mały kamień nie jest bezużyteczny,
a w rękach Jezusa staje się wręcz cenny.
Bo On go podnosi, patrzy nań z wielką czułością, obrabia wraz ze swoim Duchem i umieszcza we właściwym miejscu,
o którym myślał od zawsze. Tam, gdzie ten właśnie element budowy może być najbardziej przydatny dla całej konstrukcji (…).
A my wszyscy, bez względu na to, jak mali jesteśmy, stajemy się «żywymi kamieniami».
I w taki sposób mamy miejsce i misję
w Kościele.” 

Papież Franciszek

 

Naszym celem jest Ewangelizacja ludzi najbardziej opuszczonych i ubogich, włączenie ich do wspólnoty Kościoła, umacnianie ich poprzez celebrację wiary i formację do bycia uczniami – misjonarzami oraz uzdalnianie do służby w celu budowania  Królestwa Bożego.

 

Bądźmy w kontakcie
Kraków tel. 730 019 008Warszawa tel. 515 660 125Zakopane tel. 506 686 854Jordanów tel. 696 943 153

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności. Centrum rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030.

Copyright © Sursum Corda Missio 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone