Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chcesz ewangelizować przez teatr? Dołącz do diakonii teatralnej


Chciałbyś ewangelizować przez teatr? A może brak ci spontaniczności albo chcesz przełamać lęk przed publicznymi występami i nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli tak, to diakonia teatralna jest miejscem właśnie dla ciebie! Od września wracamy z regularnymi spotkaniami.

Diakonia teatralna Wspólnoty Sursum Corda w Krakowie wraca po wakacyjnej przerwie.

Pierwsza próba w nowym roku formacyjnym 2022/2023 odbędzie się już we wrześniu.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w ewangelizację przez sztukę, a także tych, którzy chcieliby przełamać swoją nieśmiałość podczas sytuacji, które wymagają publicznych wystąpień. Od września startujemy z próbami – mówi Andrzej Lipski, lider diakonii.

– Na pewno nie trzeba być specjalnie uzdolnionym i mówię to z doświadczenia. Najlepiej po prostu przyjść i przekonać się w praktyce, czy to coś dla ciebie – dodaje inna osoba.

Podczas spotkań diakonii teatralnej i prób jest dużo świetniej zabawy, śmiechu i radości. Każdy znajduje tu coś dla siebie.

 – Pojawiłam się w grupie teatralnej Wspólnoty Sursum Corda, ponieważ chciałam przełamać nabytą nieśmiałość, która niestety towarzyszyła mi od wielu lat. Nie jestem taka z urodzenia, ale taka się stałam i nie wiedziałam, co z tym zrobić, ale Pan Bóg wiedział i pokazywał mi, że chce to we mnie uzdrowić. Skracając, przez ludzi i okoliczności podprowadził mnie tu i bardzo szybko i głęboko mnie uzdrawia z tego, co zupełnie nie było moje – mówi Dominika.

Niektórych do włączenia się w działania diakonii zachęciły warsztaty teatralne, które prowadził w marcu teatrolog i reżyser Paweł Szumiec. Jest on autorem  scenariusza i reżyserii dramatu alegorycznego „Magia grzechu” hiszpańskiego barokowego twórcy Pedro Calderóna de la Barca, który diakonia wystawiała w kilku miejscach w Krakowie. Ostatni występ jeszcze przed wakacjami można było zobaczyć w czerwcu w Centrum Jana Pawła II  w Krakowie-Łagiewnikach.

W najbliższym czasie planowane są również warsztaty teatralne, które poprowadzi Paweł Szumiec.

Diakonia teatralna działa już kilka lat. Zaczęła spotykać się ponownie stacjonarnie po prawie dwuletniej przerwie z powodu pandemii koronawirusa. Pomimo utrudnień udało się jednak przygotowywać w tym czasie słuchowiska m.in. „Niewidomy pod Jerychem”, „Miriam”, „Jonasz” czy „Tobiasz”.

Można ich wysłuchać na Youtubie na kanale wspólnoty Sursum Corda Kraków.

Grupa spotyka się przy krakowskim Kościele Redemptorystów ul. Zamoyskiego 56. Więcej informacji odnośnie do planowanego pierwszego spotkania po wakacjach u lidera diakonii – Andrzeja Lipskiego.

Do zobaczenia.

Dominika Miros