Patriotyzm
Tradycyjna definicja patriotyzmu, znana jeszcze z czasów, kiedy Polska nie posiadała niezależnej państwowości, mówi, że patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra oraz, w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia.
(źródło: Portal Organizacji Pozarządowych)
We współczesnym świecie i naszej ojczyźnie znajdziemy wiele nowych dowodów i postaw, które definiują patriotyzm. Szczególnie dla wielu młodych ludzi jest on jeszcze bardziej wielowymiarowy niż w definicji, którą przytoczyliśmy.
Dziś w opinii wielu z nich patriotyzm to troska i budowanie wspólnego domu, na którym nam wszystkim powinno zależeć, oraz przekonanie, że każdy z nas może mieć wpływ na to, jak ten dom dziś i w przyszłości będzie wyglądać. Według osób młodych stanowi o nim, m.in.: kultura osobista, a więc świadectwo o tym, kim jestem i jak widzą mnie inni, zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności, bezinteresowna pomoc tym, którzy są wokół nas, czy uczciwość w życiu codziennym, w pracy zawodowej, na uczelni, w szkole itd.
Patriotyzm to również postawa, każdy nasz wysiłek i trud oraz zaangażowanie, które przyczynia się do zmiany myślenia i które powoduje, że jesteśmy inspiracją dla innych. To postawa, która ma pozytywny wpływ na ludzi wokół nas, tak że dzięki nam odżywa w nich nadzieja na pozytywne zmiany w życiu osobistym i społecznym.
Jest on także oznaką miłości do ludzi i miejsca, w którym przyszło nam żyć, a to z kolei wzbudza i pomnaża wdzięczność w kierunku tych, którzy poświęcili wiele, a często nawet to, co najcenniejsze, abyśmy mogli korzystać z życia w pełni, inspirując i zachęcając innych do wprowadzania pozytywnych zmian wokół nas.
To między innymi było naszym marzeniem, kiedy budowaliśmy przestrzeń pt. „Centrum Weterana” w naszym stowarzyszeniu, przestrzeń, gdzie możesz “wykorzystywać” miłość do swojej ojczyzny i dzielić się nią z pasją i radością, a tym samym zmieniać na lepsze świat, w którym żyjemy.
W ubiegłym roku tą miłością do ojczyzny z pasją oraz wielką radością, ale też ogromnym poczuciem obowiązku, lider naszego Centrum, Karol Cierpica, dzielił się na wielu spotkaniach.
Dziś pragniemy podzielić się jednym z takich spotkań, gdzie Karol mówi o miłości do ojczyzny, pasji, rodzinie i wartościach, którymi żyje.
Wywiad dla Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów